سیاست‌ها و حقوق تکثیر "JM فقط ریاضی"

محدودیت‌ها و آزادی‌ها در کپی کردن مطالب

محتویات صفحه
سیاست JM در نشر مطالب
محدودیت‌های رونوشت و استناد از متن در مطالب JM
محدودیت‌های کپی از تصاویر JM
کپی و نشر عینی مطلب
بدیهیات در نشر داده‌ها


- سیاست JM در نشر مطالب :


     JM تلاش دارد تا دانشنامه‌ای از ریاضیات به همگان ارائه دهد. با این که باید گفت این دانشنامه حالت کلی دارد و هنوز خیلی جای کار دارد، اما برای ما مهم آن است که مطالب در بهترین کیفیت ارائه شوند. با این حال این دانشنامه محفوظ است و JM تمایل ندارد که نشریات آن از مالکیت و به اسمیت آن خارج شود؛ از آن سو نمی‌خواهد که این موضوع محدودیتی در استفادۀ افراد عمومی از مطالب داشته باشد یا می‌خواهد محدودیت چشم‌گیری نداشته باشد. هدف اصلی ما لقمه کردن دانش ریاضی و وارد کردن بیشتر از آن و به صورت بیشتر در عرصه‌های عمومی و همچنین نشان دادن زاویۀ دید درستی از علم ریاضی است.


- محدودیت‌های رونوشت و استناد از متن در مطالب JM :


     رونوشت عینی از قسمتی از (حتی نسبتاً زیاد ولی نه کامل) متن مقاله یا مطلب JM و گذاشتن آن در وبگاه‌ها و وبسایت‌ها، به شرط یاد کردن منبع (JM فقط ریاضی و آدرس اینترنتی)، آزاد است. اما حق رونوشت عینی تمام متن صفحه‌ی مقاله یا مطلب و گذاشتن آن در وبگاه‌ها و وبسایت‌ها، محفوظ است. اگر هدف واقعاً نشر مطلب علمی است و فرد می خواهد کل مطلب را عیناً در وبگاه یا وبسایتی به اشتراک بگذارد، چرا لینک آدرس اینترنتی صفحۀ مورد نظر در JM (همین سایت) را نمی‌گذارد تا عموم استفاده کنند.
     نقل با تلخیص را می‌توان به JM استناد کرد به شرط آن که معنا و مفهوم نقل تغییر نکند و محدودیت‌های استنتاجی علمی از مطلب را کم و زیاد نکند و استنتاج‌های جداگانه، خارج از استناد به JM باشد. این یک بدیهی است. لطفاً مطالبی که به JM متعلق نیستند را به JM استناد نکنید.
     رونوشت عینی و یا کوتاه شده چه کلی و چه جزئی، و استفاده در چاپ بر روی کاغذ به شرط یاد کردن واضح منبع و آدرس اینترنتی، آزاد است. اگر می خواهید که منبع را ذکر نکنید، قسمت بدیهیات را مطالعه کنید.

- محدودیت‌های کپی از تصاویر JM :


     حق کپی و نشر تصاویر موجود در JM که علامت کپی رایت " © " دارند به هر نحو، صریحاً محفوظ است. اما عکس‌هایی که فاقد علامت کپی رایت اند ولی دارای لوگوی JM هستند تنها در شرایطی مجاز به نشر کردن هستند که در آن‌ها هیچ گونه تغییری داده نشود و در صفحه‌ای که از آن عکس استفاده شده از منبع یاد شده باشد.
     اگر تصاویر فاقد علامت کپی رایت و لوگوی JM بودند، جهت تکثیر، نشر و ویرایش آزاداند.
     در JM از تصاویری که شامل حقوق کپی رایتی هستند که حق مالکیت آن‌ها متعلق به ما نیست استفاده نمی‌شود. لذا تصاویر استفاده شده‌ای که فاقد لوگواند، حق نشرشان آزاد است.

- کپی و نشر عینی و کامل مطلب :


     حق کپی و نشر عینی و کامل مطالب JM و گذاشتن آن در وبگاه‌ها و وبسایت‌ها، صریحاً محفوظ است. چرا که اگر هدف تهیه یک مقالۀ علمی است، چرا باید یک مطلب را عیناً و کاملاً کپی و در یک وبگاه یا وبسایت نشر داد. می‌توان پیوند به آدرس اینترنتی صفحه زد. اما اگر قسمتی از مطلب مورد نیاز است، کپی عینی و استفاد از آن مجاز است.
     اما کپی و نشر عینی و حتی کامل مطالب JM و چاپ آن برروی کاغذ، به شرط یاد کردن منبع و آدرس اینترنتی، آزاد است.
     در مورد محدودیت‌های کپی جزئی در موارد فوق توضیح لازم داده شده است.

- بدیهیات در نشر داده‌ها :


     در این قسمت هر آن چه که می‌خوانید از بدیهیاتی است که تنها درمورد این سایت صدق نمی‌‎کند و در مورد تمام مطالب موجود در سایت‌ها و وبگاه‌های دیگر نیز صدق می‌کند.
     - حق نشر در عکس‌هایی که علامت کپی رایت (©) دارند به هر نحو محفوظ است. این درمورد تمام عکس‌ها در همه جا صدق می‌کند.
     - حق استفاده از لوگوی مخصوص آن سایت، به هر نحو متعلق به آن سایت است مگر آن که برای معرفی آن سایت یا شرکت استفاده شود به شرط آن که کیفیت بالایی (رزولیشن بالا) نداشته باشد.
     - رونوشت و نشر از قسمت کوچکی از متن، آزاد است. (گرچه منبع ذکر نشود.) توجه داشته باشید که این رونوشت حداکثر چند خط می تواند باشد و اگر بیشتر است باید نسبت کمی از مطلب باشد.
     - استفاده از مطالب غیر محرمانه آزاد است. (گرجه منبع ذکر نشود.) منظور از استفاده از مطالب، هرگونه استفاده از آگاهی‌هایی است که یک مطلب به شما می‌دهد.
     - اگر فرمت و چیدمان متنی را به نحوی که رونوشت شدن متن از متن اصلی معلوم نباشد، تغییر دهید؛ حق نشر آن به شما تعلق می‌گیرد. (توجه داشته باشید که این امر با تغییر جمله بندی‌ها حاصل نمی‌شود.)
     - اگر در سایت یا وبگاهی، جملۀ "تمام حقوق محفوظ است" نوشته شده باشد. عکس هایی که متعلق به ناشر آن سایت هستند، حتی اگر علامت کپی رایت نداشته باشند، حق نشرشان محفوظ است و حتی اجازۀ تغییر در آن ها وجود ندارد. البته در JM (همین سایت) که محدودیت های آن ذکر شده، با توجه به آن باید نشر دهید.
     - اگر در سایت یا وبگاهی، در مورد حقوق نشر چیزی گفته نشده است؛ بازهم حق نشر محفوظ خواهد بود. مگر آن که مطالب توسط ناشر آن سایت پدید نیامده باشد. (با این حال باید به پدید آورندۀ مطلب رجوع شود تا مشخص شود که حق نشر را آزاد گذاشته یا خیر)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic